צבי סיני ז"ל

 צבי סיני ז”ל

צבי נולד ב- 12.09.1923 בברטיסלבה שהייתה אז חלק מצ'כוסלובקיה.
הוא גדל בבית ציוני. אביו, ד"ר גרשון סיני ואימו אידה לבית פוקס היו מורים ומנהלים של גימנסיה "תרבות". אביו היה פעיל ציוני שנים רבות וכן מנהל המשרד הארץ ישראלי.
ב-1938 הגיע צבי לכפר הנוער "מאיר שפיה" ושהה בו תקופה קצרה.
היות והיה צעיר מאד, לא הצליח להשתלב בקבוצות הבוגרים ועבר לכפר גליקסון.
כשעלו הוריו לארץ ב- 1940, עבר צבי לתל-אביב. הוא למד בבית ספר מונטיפיורי ועבד בעבודות שונות כדי לקיים את עצמו.
בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, החליט להתגייס, אך מאחר והיה בן יחיד ובשל גילו הצעיר, לא ניסה להתגייס לצבא הבריטי, אלא למשטרת הישובים העבריים (נוטרים). הוא שירת במסגרת הנוטרות בדרגת קורפורל, אך את עיקר פעולתו הביטחונית עשה במסגרת ההגנה: הדרכה, שמירה, ארגון ואבטחת עלייתם של יישובי חומה ומגדל על הקרקע.
צבי נתמנה לקצין סיירים בש"י (שירות הידיעות) של נפת גלבוע ועמק יזרעאל והתגורר באוהל בקיבוץ בית השיטה ובכפר יחזקאל. במושב בלפוריה שבעמק הכיר את רות לבית סלצקי והם נישאו ב-1946 בבלפוריה. מאחר ולא היה יכול עוד להסתיר את פעילותו בהגנה, נאלץ לפשוט מדים והפך לאיש המנגנון. רכוב על אופנוע עבר בין הישובים, הדריך וארגן קבוצות נוער בידע והכרת נשק.
ב-1947 הגיעו רות וצבי לירושלים והוא החל ללמוד כימיה באוניברסיטה על הר הצופים. הם התגוררו בעטרות שם עבדה רות כגננת ומורה וצבי המשיך, רכוב על אופנוע,  בהעברת נשק לעטרות ונווה-יעקב ובפיזור הפגנות של ערבים במסגרת ההגנה. כשפרצה מלחמת העצמאות, הוא שירת בגדוד "מוריה" כמפקד פלוגה וכסגנו של מפקד הגדוד, זלמן מרט.
בדצמבר 1947 לחם בכביש רמאללה- לטרון, בינואר 1948 חיפש אחר סימני חיים של מחלקת הל"ה בדרכה לגוש עציון, בפברואר 1948 השתתף בפעולת ואדי ג'וז ואבטחת הר הצופים ובאפריל 1948 בעת שחש לעזרתה של השיירה ל"הדסה" הר הצופים, נפצע באורח קשה. למרות פציעתו חזר לשירות ובמהלך החלמתו פיקד על מבצע "קדם"- ניסיון אחרון לכיבוש העיר העתיקה.
ב- 1.10.1949 גוייס צבי לצה"ל בדרגת סרן ושירת בצבא במסגרות פיקוד שונות. הוא סיים את שירותו כעורך ראשי של "מערכות" בדרגת סגן אלוף באפריל 1976. במסגרת שירותו, ואף לאחר שפרש, המשיך ללמוד. הוא סיים את פו"ם ואת בית הספר למדעי המדינה, עשה תואר ראשון באוניברסיטת בר-אילן בכלכלה ותואר שני באוניברסיטה העברית בירושלים בכלכלה חקלאית.
צבי ערך חוברות הדרכה רבות בצה"ל, את ספר חטיבת "כרמלי" ואת ספר חטיבת "אלכסנדרוני" וסייע רבות למשפחות הנופלים להוציא ספרים וחוברות זיכרון להנצחת יקיריהם.

כותב מוסה ירקוני:
"פועלו של צבי בתקופת מלחמת העצמאות מאז ימיה הראשונים היה עבורנו מראה דרך הן מבחינת מסירותו והן בכושר הפיקוד שלו.
אנו זוכרים את לחימתו הראשונה כבר בדצמבר 1947 בכביש רמאללה – לטרון, השנייה – בינואר 1948 בחיפוש אחרי סימני חיים של מחלקת הל"ה בדרכה לגוש עציון, עבור לפברואר 1948 בפעולת ואדי ג'וז והבטחת הר הצופים ופציעתו הקשה בחושו לעזרת השיירה להר הצופים באפריל 1948. כושר הפיקוד המעולה שלו התבלט מיד במבצעי "ההגנה"  טרם הכרזת המדינה והקמת צה"ל, וכל זאת בהיותו סגן מפקד גדוד "מוריה", הגדוד שלחם על הגנת ירושלים וכיבוש שכונותיה.
גדודנו חדל להתקיים בחלוף מלחמת העצמאות, אולם מסירותו של צבי לנושא הביטחון הלאומי היווה עבורנו מופת ודגם נאצל לחיקוי".

מוסיף רומק פיין:
הכרתי את צבי והערכתי אותו מאד. הוא אף עזר לנו רבות בהכנת החומר לספר מוריה.
בשם עמותת ותיקי גדוד מוריה, אני מבקש להביע את הוקרתנו לצבי ופועלו, ולהביע את תנחומינו למשפחתו .

One Response to צבי סיני ז"ל

  1. אורית נצר הגיב:

    מבקשת ליצור קשר עם משהו ממשפחת סיני, אני מעין הנציב ובארכיון הקבוץ יש לנו מידע משמח אודות מכתבים מיוחדים שנכתבו ע"י אבא ז"ל בלקראת וביום העליה על הקרקע

    בברכה אורית נצר, 0505-647700

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: